Brak produktów w koszyku.
Menu

Jak kontrolować i zapobiegać zakażeniom skóry u zwierzaka?

Flora skóry: delikatna równowaga

Psy i koty zazwyczaj przechowują w sierści i na skórze organizmy, takie jak drobnoustroje i mikroskopijne grzyby. Są one często określane jako flora skóry, która różni się w zależności od osobnika i obszaru ciała.

W niektórych okolicznościach – w wyniku pcheł, alergii, złych warunków opieki itp. – zachwiana zostaje delikatna równowaga flory skóry: organizmy rozmnażają się nieprawidłowo i powodują infekcję.

Bardzo różne prezentacje kliniczne

Zakażenie skóry może wpływać na różne warstwy skóry:

  • Zakażenie powierzchowne dotyczy naskórka i/lub podstawy mieszków włosowych: miejsca dotknięte plamami (krostami), zaczerwienienia, swędzenie, nieprzyjemny zapach, jeśli maceracja obejmuje fałdy skórne niektórych ras psów: Pug, Shar Pei itp. Gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki, ważna jest szybka reakcja, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.
  • Głębokie zakażenie skóry (może mieć wpływ na całą grubość skóry) jest poważniejsze, trwa dłużej i jest trudniejsze do leczenia: ropny cuchnący wysięk, a czasem obumarcie tkanki skórnej w dotkniętym obszarze. W najpoważniejszych przypadkach zmienia się ogólny stan zwierzęcia, pojawia się gorączka, osłabienie i utrata apetytu.

Jaka jest strategia zwalczania zakażeń skóry i zapobiegania im?

Obejmuje kilka elementów:

  1. Początkowo twój weterynarz może przepisać leczenie miejscowe (szamponem, chusteczkami, balsamem, sprayem, środkiem do czyszczenia skóry, maścią itp.), aby zmniejszyć ilość bakterii lub mikroskopijnych grzybów, złagodzić ból i swędzenie. Na początku zabieg ten można stosować często, a następnie w dłuższych odstępach, najlepiej na ogoloną skórę.
  2. W przypadku głębokiego zakażenia skóry (a czasem infekcji powierzchownej) stosuje się antybiotyki doustne/do wstrzykiwań i/lub specyficzne leczenie infekcji grzybicznych. Zalecany schemat dawkowania należy stosować w pełni przez długi okres. Wytrwałość to klucz do sukcesu!
  3. Stosuje się odpowiednio wielotygodniowe leczenie, jeśli zidentyfikowano przyczynę pierwotną zakażenia (alergia, pasożyty itp.) w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu.
  4. Wreszcie, regularne długotrwałe stosowanie produktów oczyszczających, nawilżających i zmiękczających, które skracają czas leczenia, wzmacniają lokalne mechanizmy obronne zwierzęcia i zapobiegają nawrotom.