BARIERA SKÓRNA I ROLA FITOSFINGOZYNY W JEJ FUNKCJONOWANIU

BUDOWA SKÓRY PSA I KOTA

Jedną z najważniejszych funkcji skóry jest jej rola bariery pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem organizmu w stosunku do czynników fizycznych, chemicznych lub biologicznych. U psa skóra jest największym organem ciała. U dorosłego zdrowego psa stanowi ona 12% ciężaru ciała i 24% u nowo narodzonego szczeniaka. Jest ona prawie całkowicie pokryta sierścią z wyjątkiem niektórych okolic ciała takich jak lusterko nosa, opuszki palcowe i w miejscu połączeń śluzówek (jama ustna, oko, itp.). Pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa, która jest zbudowana z włókien i z różnego rodzaju komórek. Trzecia warstwa, najbardziej głęboka, zwana tkanką podskórną stanowi podłoże dla dwóch poprzednich. Warstwy te mają ze sobą wspólne powiązania o fundamentalnym znaczeniu.

ATLAS ANATOMII PSA Budras, Fricke, Richter

MIESZEK WŁOSOWY - SCHEMAT

Mieszek włosowy dzieli się na 3 części anatomiczne. Część dolna sięga od przyczepu mięśnia stroszyciela do dna mieszka włosowego. Cieśń obejmuje część mieszka od przyczepu mięśnia stroszyciela do ujścia przewodu gruczołu łojowego, zaś lejek od ujścia przewodu gruczołu łojowego do otworu mieszka na powierzchni skóry.

DERMATOLOGIA Patel, Forsythe

MIESZEK WŁOSOWY W PRZEKROJU PODŁUŻNYM

HANDBOOK OF VETERINARY DERMO-COSMETICS Bensignor, Videmont

NASKÓREK

Jest warstwą najbardziej powierzchniową skóry i niezbyt grubą. Jej grubość w części owłosionej wynosi średnio od 35 do 95 mikrometrów, to znaczy mniej niż 1/10 milimetra . Warstwa ta u psa ma grubość znacznie mniejszą niż u człowieka, Jednakże grubość naskórka jest większa w miejscach pozbawionych sierści, np. w lusterku nosa i opuszkach palców. Jest on zbudowany z kilku rodzajów komórek, a najbardziej liczne są nazywane keratynocytami. Komórki te spoczywają na błonie podstawnej, która oddziela je od skóry właściwej.

HANDBOOK OF VETERINARY DERMO-COSMETICS Bensignor, Videmont

STRUKTURA NASKÓRKA

W naskórku rozróżnia się 4 warstwy komórek : warstwa podstawna, najbardziej głęboka, powyżej warstwa kolczysta, a następnie ziarnista oraz warstwa zrogowaciała, najbardziej powierzchowna i najbardziej gruba.

HANDBOOK OF VETERINARY DERMO-COSMETICS Bensignor, Videmont

Komórki warstwy zrogowaciałej są w sposób ciągły eliminowane na zewnątrz i są zastępowane przez komórki pochodzące z głębszych warstw, co można porównać do schodów ruchomych (Slaid). Dzięki temu mechanizmowi zapewniona jest stała grubość skóry. Jest to zjawisko normalne. U psa zdrowego potrzeba od 21 do 28 dni, ażeby komórka powstała w warstwie podstawnej została usunięta do środowiska zewnętrznego poprzez złuszczanie. W przypadku niektórych schorzeń zjawisko to może ulec przyśpieszeniu, co prowadzi do tworzenia widocznych łusek powszechnie nazywanych łupieżem.

BARIERA SKÓRNA = WARSTWA ROGOWA

Bariera skórna jest głównie reprezentowana przez najbardziej powierzchniową warstwę naskórka, zwaną warstwą rogową lub stratum corneum. Składa się ona ze skeratynizowanych komórek naskórka, korneocytów, scalonych i połączonych za pomocą międzykomórkowej warstwowej substancji lipidowej.

KORNEOCYTY I ICH BŁONA KOMÓRKOWA

Korneocyty są wynikiem procesu rogowacenia. Pozbawione są struktur komórkowych a ich cytoplazma jest wypełniona bezpostaciową, zbitą substancją, składająca się z agregacji nitek keratyny przez filagrynę, która odgrywa bardzo ważną rolę w wytrzymałości bariery skórnej. Tworzy się ona poprzez defosforylację profilagryny, która jest syntetyzowana przez keratynocyty zawierające ziarnistości, które są magazynowane w ziarnach keratohyaliny. Filagryna między innymi przyczynia się do nawodnienia warstwy rogowej. Jej rozpad uwalnia wolne aminokwasy, które tworzą w połączeniu z innymi substancjami o właściwościach higroskopijnych (mocznik, kwas mlekowy, sole mineralne) tzw. natural moisturizing factor (NMF)-naturalny czynnik nawilżający.

HANDBOOK OF VETERINARY DERMO-COSMETICS Bensignor, Videmont

WARSTWA LIPIDOWA KORNEOCYTÓW

Warstwa lipidowa, która ją pokrywa, ma grubość 0,05 μm i jest zbudowana z ceramidów, zawierających kwasy tłuszczowe o długich łańcuchach hydroksylowych, które pozwalają im na łączenie się z białkami zrogowaciałej błony komórkowej korneocytów. Swoją drugą powierzchnią warstwa lipidowa, jest związana z warstwami lipidowymi przestrzeni międzykomórkowej.

HANDBOOK OF VETERINARY DERMO-COSMETICS Bensignor, Videmont

POŁĄCZENIA MIĘDZY KORNEOCYTAMI (KOMÓRKAMI ZROGOWACIAŁYMI)

Korneocyty są połączone między sobą za pomocą korneodesmosomów i połączeń kontaktowych, niezbędnych dla funkcjonowania bariery skórnej, jak i zjawiska złuszczania. Korneodesmosomy zawierają specjalne białko w warstwie zrogowaciałej o nazwie korneodesmozyna, wydzielanej przez ziarenka blaszkowate, które wbudowuje się w desmosomy na chwilę przed ich przekształceniem w korneodesmosomy. Białko to stabilizuje desmosomy, wzmacnia przyleganie między komórkami i ich elastyczność.

PŁASZCZ WODNO-LIPIDOWY

Warstwa rogowa jest pokryta płaszczem wodno-lipidowym, który jest mieszaniną łoju, wydzieliny apokrynowych gruczołów potowych oraz lipidów z przestrzeni między korneocytami.

CERAMID

U człowieka zostało zidentyfikowanych 12 ceramidów zróżnicowanych ze względu na ich rdzeń sfingoidowy, długość łańcucha węglowego i hydroksylację kwasów tłuszczowych. Istnieją one także w formie wolnej w przestrzeniach międzykomórkowych i w połączeniu z białkami otoczki zrogowaciałej. U psa stwierdzono obecność 9 wolnych ceramidów, 3 ceramidy połączone z proteinami oraz 3 sfingoidy (sfingozyna, fitosfingozyna, 6-hydroksysfingozyna). Ceramidy psa zawierają 3 rdzenie sfingoidowe, połączone z kwasami tłuszczowymi o długich łańcuchach, jednakże niektóre wykazują różnice ilościowe w zależności od rasy i i grubości naskórka. Same ceramidy nie są w stanie zbudować w przestrzeniach międzykomórkowych podwójnych warstw, natomiast w obecności siarczanu cholesterolu, wolnych kwasów tłuszczowych i przy fizjologicznym pH tworzą struktury uporządkowane. Ułożenie łańcuchów hydrofobowych, tworzących podwójną warstwę lipidową z zagęszczeniem strefy wewnętrznej powoduje ich dużą odporność na przepuszczalność wody. Kwas linolowy (niezbędny kwas tłuszczowy) jako składnik ceramidu odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu bariery skórnej. Jego « ogon » linolowy jest połączony wiązaniem estrowym do grupy φ- hydroksylowej bardzo długiego łańcucha kwasu tłuszczowego ceramidu 1 i wiąże się z sąsiednimi, podwójnymi warstwami co stanowi « nit » molekularny, łączący dwie warstwy lipidowe. W mniejszym stopniu rolę tę odgrywa ceramid 9.

PRAWIDŁOWA BARIERA SKÓRNA

W stanie normalnym bariera skórna jest strukturą mało przepuszczalną dla wody, dzięki czemu ogranicza jej straty, a tym samym wysuszenie, a także przenikanie substancji egzogennych.

1. Utrzymuje nawilżenie.

2. Utrzymuje prawidłową mikroflorę bakterii i drożdżaków.

3. Zapobiega przenikaniu alergenów.

4. Zapewnia prawidłową wymianę komórek.

MODYFIKACJA PŁASZCZA WODNO-LIPIDOWEGO W PRZYPADKU ŁOJOTOKU

Obserwuje się zwiększenie ilości glikozyloceramidów, zarówno wolnych, jak i połączonych z proteinami, które są prawie niewykrywalne u psa zdrowego. Obserwuje się również zmiany składu lipidów pomiędzy warstwami stratum corneum.

ROLA FITOSFINGOZYNY W ODBUDOWIE USZKODZONEJ BARIERY SKÓRNEJ

SALICYLAN FITOSFINGOZYNY (spotencjalizowana fitosfingozyna)

CHLOROWODOREK FITOSFINGOZYNY (spotencjalizowana fitosfingozyna)

ROLA FITOSFINGOZYNY W PRZYPADKU ALERGICZNYCH SCHORZEŃ SKÓRY

W przypadku alergicznych schorzeń skóry Fitosfingozyna:

1. Bierze udział w odbudowie uszkodzonej bariery skórnej.

2. Kontroluje stan zapalny.

Alervet excellence

Szampon przeciwświądowy z fitosfingozyną dla psów i kotów

PRZECIWŚWIĄDOWY, PRZECIWZAPALNY, NAWILŻAJĄCY

DELIKATNA BAZA MYJĄCA

+FITOSFINGOZYNA

Fitosfingozyna jest naturalnym składnikiem naskórka, zmodyfikowanym proceramidem biorącym udział w jego tworzeniu. Wzmacnia barierę ochronną skóry.

Alervet excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym o działaniu przeciwświądowym i łagodzącym stan zapalny skóry. Fitosfingozyna odbudowuje barierę ochronną skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie. Szampon posiada bardzo dobre właściwości myjące, ułatwia usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry oraz umożliwia jej natłuszczenie.

Wskazania: pielęgnacja skóry i sierści przy leczeniu stanów zapalnych skóry. Łagodzenie świądu.

Składniki wg INCI:

AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO GLUCOSIDE, DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE, GLICERIN, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, POLYGRYCERYL-4 CAPRATE, PEG 40 HYDROGENATED CASTOR OIL, HYDROLYZED WHEAT GLUTEN, PEG 7 GLICERYL COCOATE, SILICONE QUATERIUM-17, LAURETH-9, MINK OIL, PAREFUM, PHYTOSPHINGOSINE HYDROCHLORIDE, CITRIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, SODIUM HYDROXIDE

ROLA FITOSFINGOZYNY W PRZYPADKU STANÓW ŁOJOTOKOWYCH SKÓRY

W przypadku stanów łojotokowych (suchy, tłusty) skóry Fitosfingozyna:

1. Bierze udział w odbudowie uszkodzonej bariery skórnej.

2. Kontroluje stan zapalny.

3. Kontroluje florę powierzchniową skóry.

Sebovet excellence

Szampon przeciwłupieżowy i przeciwłojotokowy z fitosfingozyną i ekstraktami roślinnymi dla psów i kotów

WSPOMAGA LECZENIE

DELIKATNA BAZA MYJĄCA

+Fitosfingozyna

Fitosfingozyna jest naturalnym składnikiem naskórka, zmodyfikowanym proceramidem biorącym udział w jego tworzeniu. Wzmacnia barierę ochronną skóry.

+Ekstrakty roślinne

Ekstrakty roślinne rewitalizują uszkodzoną, łamliwą i suchą sierść. Działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwłupieżowo. Regulują wydzielanie łoju i likwidują suchość skóry.

Sebovet excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym o działaniu przeciwłupieżowym, przeciwłojotokowym oraz hamującym powstawanie nieprzyjemnego zapachu skóry. Fitosfingozyna odbudowuje barierę ochronną skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie. Zawarty w składzie kompleks ekstraktów roślinnych wykazuje działanie przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe. Szampon posiada bardzo dobre właściwości myjące, ułatwia usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry oraz umożliwia jej natłuszczenie.

Wskazania: pielęgnacja skóry i sierści przy leczeniu stanów kerato – łojotokowych. Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu skóry u zwierząt ze skłonnością do łojotoku. Środki ostrożności: unikać kontaktu z oczami.

Składniki wg INCI: AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO GLUCOSIDE, DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE, GLICERIN, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, PROPYLENE GLYCOL, POLYGRYCERYL-4 CAPRATE, HYDROLYZED WHEAT GLUTEN, PEG 7 GLICERYL COCOATE, SILICONE QUATERIUM-17, LAURETH-9, ROSMARINUS OFFICINALIS LEAF EXTRACT, CHAMOMILLA RECUTITA FLOWER EXTRACT, ARNICA MONTANA FLOWER EXTRACT, LAMIUM ALBUM EXTRACT, SALVIA OFFICINALIS LEAF EXTRACT, PINUS SYLVESTRIS BUD EXTRACT, NASTURTIUM OFFICINALE EXTRACT, ARCTIUM MAJUS ROOT EXTRACT, CITRUS LIMON PEEL EXTRACT, HEDERA HELIX EXTRACT, CALENDULA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, TROPAEOLUM MAJUS FLOWER EXTRACT , PAREFUM, POLISORBATE 20, PHYTOSPHINGOSINE HYDROCHLORIDE, CITRIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, SODIUM HYDROXIDE

Sebostop spot-on

Preparat przeciw łojotokowi z fitosfingozyną dla psów i kotów

WSPOMAGA ZWALCZAĆ STANY KERATO - ŁOJOTOKOWE SKÓRY OGÓLNE I MIEJSCOWE

USUWA NADMIAR WOSKOWINY Z PRZEWODZIE SŁUCHOWYM ZEWNĘTRZNYM

ELIMINUJE NIEPRZYJEMNY ZAPACH SKÓRY

Sebostop spot-on jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, specjalnie przystosowanym dla psów i kotów z objawami łojotoku. Fitosfingozyna pozwala na odbudowę warstwy rogowej naskórka, zmniejszenie łojotoku oraz reguluje mikroflorę naskórka. Pozostałe składniki preparatu chronią skórę przed odwodnieniem i łagodzą jej podrażnienia.

Wskazania: stany kerato-łojotokowe skóry ogólne lub miejscowe. Nadmiar woskowiny w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu skóry.

Skład wg INCI: ETHOXYDIGLYCOL, PVP, POLYGRYCERYL-4 CAPRATE, PHYTOSPHINGOSINE HYDROCHLORIDE

ROLA FITOSFINGOZYNY W PRZYPADKU INFEKCYJNYCH SCHORZEŃ SKÓRY

W przypadku infekcyjnych schorzeń skóry Fitosfingozyna:

1. Kontroluje stan zapalny.

2. Kontroluje florę powierzchniową skóry.

3. Wzmacnia barierę skórną.

Hexoderm excellence

Szampon regulujący mikroflorę skóry z fitosfingozyną i chlorheksydyną dla psów i kotów

REGULUJE MIKROFLORĘ SKÓRY

DELIKATNA BAZA MYJĄCA

+FITOSFINGOZYNA

Fitosfingozyna jest naturalnym składnikiem naskórka, zmodyfikowanym proceramidem biorącym udział w jego tworzeniu. Wzmacnia barierę ochronną skóry.

+CHLORHEKSYDYNA

Chlorheksydyna posiada właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne na drobnoustroje Gram dodatnie i Gram ujemne. działa grzybostatycznie na większość grzybów i drożdży chorobotwórczych (Malasezia).

Hexoderm excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym o działaniu ułatwiającym przywrócenie prawidłowej mikroflory skóry. Fitosfingozyna odbudowuje barierę ochronną skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie. Szampon posiada bardzo dobre właściwości myjące, ułatwia usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry oraz umożliwia jej natłuszczenie.

Wskazania: pielęgnacja skóry i sierści przy leczeniu bakteryjnego zapalenia skóry. Utrzymanie prawidłowej mikroflory skóry. Łojotok.

Składniki wg INCI:

AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO GLUCOSIDE, DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE, GLICERIN, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, POLYGRYCERYL-4 CAPRATE, CHLORHEXIDINE DIGLUCONATE, PEG 40 HYDROGENATED CASTOR OIL, HYDROLYZED WHEAT GLUTEN, PEG 7 GLICERYL COCOATE, SILICONE QUATERIUM-17, LAURETH-9, MINK OIL, PAREFUM, PHYTOSPHINGOSINE HYDROCHLORIDE,TERPINEN-4-OL, CITRIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, SODIUM HYDROXIDE

Peptoderm excellence

Szampon wspomagający regulację mikroflory skóry z Peptydem AMP, Chlorheksydyną, Terpinen-4-ol-em dla psów i kotów.

+PEPTYD ANTYDROBNOUSTROJOWY AMP

Naturalna substancja wytwarzana przez żywe organizmy, przeciwdrobnoustrojowa wobec bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków. Stymuluje procesy gojenia i neutralizacji toksyn.

+CHLORHEKSYDYNA

Bakteriobójcza, bakteriostatyczna na drobnoustroje Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Grzybostatyczna na większość grzybów i drożdży chorobotwórczych (Malassezia).

+TERPINEN-4-OL

Wydestylowany frakcyjnie z olejku drzewa herbacianego. Przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczny i przeciwzapalny.

Peptoderm excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, regulującym mikroflorę skóry, stabilizującym jej pH, zapobiegającym wysuszaniu poprzez pozostawienie cienkiej warstwy lipidowej. Innowacyjna formuła preparatu wykorzystuje współdziałanie peptydu antydrobnoustrojowego AMP, chlorheksydyny oraz terpinen-4-olu w walce ze szkodliwymi mikroorganizmami powodującymi dolegliwości skórne, jednocześnie unikając nabywania przez nie oporności na stosowane substancje.

Wskazania: wspomagająco przy leczeniu bakteryjnego zapalenia skóry. Utrzymanie prawidłowej mikroflory skóry. Łojotok.

Składniki wg INCI: AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO GLUCOSIDE, DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE, GLICERIN, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, CHLORHEXIDINE DIGLUCONATE, PEG 40 HYDROGENATED CASTOR OIL, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, PEG 7 GLICERYL COCOATE, SILICONE QUATERIUM-17, LAURETH-9, MINK OIL, PAREFUM, TERPINEN-4-OL, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, CITRIC ACID, SODIUM HYDROXIDE, MONOPEPTIDE-17.