Brak produktów w koszyku.
Menu

Hiperkeratoza u psów: choroba skóry, którą należy uważnie obserwować

Keratyna jest białkiem i głównym składnikiem włosów, piór, rogów, pazurów i dziobów u większości zwierząt.

Hiperkeratoza u psów to stan skóry, w którym wytwarzany jest nadmiar keratyny, w szczególności w nosie i/lub poduszkach łap. Powoduje to pogrubienie i stwardnienie skóry, czasami aż do pęknięć, co prowadzi do pojawienia się wtórnych infekcji.
To choroba postępująca, która najczęściej pojawia się stopniowo i może być źródłem dyskomfortu dla psa.

Jakie są przyczyny?

Przyczyny hiperkeratozy są różne. Do najczęstszych należą:

Dziedziczne i genetyczne: „keratoderma nosowo-podeszwowa” u doga z Bordeaux i teriera irlandzkiego; „parakeratoza nosowa” u labradora… Ogólnie rzecz biorąc, stan może pojawić się stosunkowo wcześnie, między 4 a 9 miesiącem życia.

Niektóre choroby:

  • pasożytnicze (leiszmanioza),
  • zakaźne (nosówka psów),
  • autoimmunologiczne (pęcherzyca liściasta),
  • żywieniowe (niedobór cynku).

– Wiek:

  • Związana z wiekiem hiperkeratoza u psów: skóra pogrubia się wraz ze starzeniem, przeciwnie niż u ludzi, zwłaszcza w punktach nacisku, stąd powstawanie zrogowaceń.
  • Hiperkeratoza poduszek łap u starszych psów z przewlekłą chorobą wątroby lub nowotworem trzustki (zespół wątrobowo-skórny).

Jakie są objawy?

Zmiany hiperkeratozowe dotyczą głównie nosa i poduszek łap, rzadziej innych obszarów (krawędzi uszu, skóry żołądka, miejsc tarcia, zrogowaceń, itp.). Nos może się zrobić grubszy, utracić pigmentację, a czasem mogą pojawić się strupy, nadając mu suchy i szorstki wygląd. Skóra może w niektórych przypadkach pękać, powodując krwawienie.

Poduszki łap stają się grubsze, bardziej szorstkie i czasami twardsze. W niektórych przypadkach pogrubienie może być dość dramatyczne. Lokalne zapalenie i bardzo częste pękanie są bolesne dla psów i mogą powodować utykanie.

Jak sobie radzić z tym stanem

W przypadku pojawienia się zmian hiperkeratozowych weterynarz będzie szukał możliwej przyczyny, aby móc leczyć ją konkretnie. Jeśli zmiany ulegną zakażeniu, może przepisać antybiotyk.

Jednak najpierw potrzebne jest leczenie miejscowe, aby zapewnić komfort i/lub poprawić wygląd nosa i poduszek łap.

Specjalnie opracowane maści zmiękczające miejscowo zmiękczają pogrubioną warstwę rogówki i wspomagają działanie innych składników aktywnych. Należą do nich keratolityki (które zmiękczają i/lub rozpuszczają keratynę) i substancje nawilżające, obkurczające, które pozwolą skórze odzyskać elastyczność. Dla nosa produkty wybiera się ze względu na ich szybkie działanie i bezpieczeństwo, ponieważ w przeciwnym razie zwierzę może je zlizać.
Częste stosowanie (dwa do trzech razy dziennie) przyczyni się do szybkiej poprawy, następnie należy stosować raz dziennie w celu pielęgnacji i ograniczenia nawrotu schorzenia.