Brak produktów w koszyku.
Menu

Koty i ciąża: Jakie jest ryzyko?

Ciąża u kobiety to radosne wydarzenie, które wiąże się z kilkoma ograniczeniami, począwszy od diety!

Lekarz porozmawia z nią na temat salmonellozy, listerii, toksoplazmozy… i może zadać bardzo zaskakujące pytanie: „Czy ma pani kota?”.

Ale jaki jest związek między kotem a ciążą kobiety?

Kot może być nosicielem pasożyta, Toxoplasma gondii, który dostaje się do jego organizmu w czasie polowania na zwierzęta (myszy, ptaki) i zagnieżdża się w jelitach. Pasożyt ten jest następnie przenoszony przez odchody kota, co może prowadzić do zarażenia ciężarnej kobiety przez odchody w kuwecie. Wtedy mamy do czynienia z toksoplazmozą.

Szanse, że kot domowy jest nosicielem pasożyta są niewielkie, chyba że je surowe mięso lub nieumyte jedzenie, a w domu są myszy!

Toksoplazmoza: co to jest?

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, którą można się zarazić przez całe życie, ale okazuje się niebezpieczna w czasie ciąży, dlatego należy ją monitorować. Objawy są zazwyczaj prawie niezauważalne: krótkotrwała choroba grypopodobna. Osoba jest wtedy uodporniona na całe życie. Jednak w przypadku ciąży ryzyko dla nieuodpornionego płodu jest większe. Toksoplazmoza może spowolnić jego rozwój lub spowodować wady rozwojowe.

Kobiety w ciąży, które nie są uodpornione na toksoplazmozę, muszą stosować się do określonej diety, ponieważ ryzyko zakażenia przez spożywanie nieodpowiednich pokarmów jest znacznie większe niż w przypadku kontaktu z brudnym żwirem dla kotów.

Dlatego powinny unikać surowego lub niedogotowanego mięsa, które może być nosicielem pasożyta i dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem, zwłaszcza te z ziemi (sałatka, marchew itp.), które mogą być zanieczyszczone odchodami kota.

Proste badanie krwi pozwala stwierdzić, czy przyszła matka jest uodporniona, a jeśli nie, konieczne będzie przeprowadzanie kontroli co miesiąc.

Kot i kobieta w ciąży: wspólne mieszkanie jest możliwe!

Jeśli nieuodporniona kobieta w ciąży ma kota, proste środki ostrożności mogą ograniczyć ryzyko infekcji.

  • Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać kontaktu ze wszystkim, co jest skażone odchodami kota. Jeśli kobieta ma do czynienia ze żwirem z kuwety, musi używać jednorazowych rękawiczek.
  • Nie można zapominać, że kot wypróżnia się do kuwety. Nawet jeśli mieszka na zewnątrz, jego pazury mają kontakt z ziemią lub piaskiem. Dlatego należy unikać kontaktu z kotem, zwłaszcza podrapań.
  • Zaleca się dokładne mycie rąk po każdej pieszczotliwej zabawie z kotem.
  • Spanie z kotem również niesie ryzyko. Dlatego wskazane jest, aby zakazać tego nawyku podczas ciąży.

Nie trzeba separować ciężarnej kobiety od kota. Jednak musi ona być czujna i trzymać się z daleka od swojego futrzaka.