Korowódki śródziemnomorskie: wiosenni wrogowie psów i kotów

Gdy robi się ładna pogoda, ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza właściciele psów i kotów. Niestety, wiąże się to z niebezpieczeństwem dla naszych zwierząt. Nasze pupile mogą napotkać między innymi korowódki śródziemnomorskie, które są w stanie spowodować poważne problemy zdrowotne. Jakie są zagrożenia i jakie działania należy podjąć w przypadku kontaktu?

Korowódki śródziemnomorskie: czym są?

Korowódka śródziemnomorska w fazie larwy jest rodzajem motyla. Aby przekształcić się w poczwarkę, najpierw spędza pewien czas na odżywianiu się głównie igłami drzew iglastych (tj. sosny, cedru itp.), wokół których również plecie jedwabny kokon. Wiosną schodzi z drzewa, aby zakopać się pod ziemią i tym samym zakończyć transformację. O tej porze roku ryzyko jest szczególnie wysokie, ponieważ szansa, że nasze pupile się z nią zetkną, znacznie wzrasta.

Uwaga: określenie „korowódki” pochodzi z nawyku tworzenia charakterystycznych korowodów (długości nawet kilku metrów).

Zagrożenia dla naszych zwierząt

Pod żadnym pozorem nie daj się zwieść nie zagrażającym wyglądem tych gąsienic. W rzeczywistości posiadają parzące włoski, które uwalniają sei w momencie zagrożenia lub stresu. Włoski te różnią się od widocznych włosów gąsienicy: są wyposażone w haczyk, który przyczepia się do skóry i/lub powierzchni innych narządów, a następnie pęka i dostarcza bardzo niebezpieczną toksynę.

Chociaż dotyczy to również kotów, to głównie psy, z ich figlarnymi temperamentami, są najbardziej przyciągane przez te małe, pełzające stworzenia. Najczęściej dotyczy to pyska i warg. Jednak ponieważ uciążliwe włoski są roznoszone przez wiatr, mogą oddziaływać na inne części ciała (np. oczy i powieki). W przypadku ich spożycia może dojść do uszkodzenia przewodu pokarmowego.

Objawy u psów i kotów

Pysk i wargi

Poza bólem będzie występować znaczne zapalenie widoczne wokół pyska i warg zwierzęcia. Martwica języka może szybko się rozwinąć, a nawet spowodować, że niektóre jego części odpadną, pozbawiając zwierzę prawidłowego jedzenia.

Skóra

Kontakt ze skórą psa lub kota spowoduje agresywną wysypkę z wieloma czerwonymi plamami. Często występuje również świąd i obrzęk dotkniętego obszaru.

Oczy

Ponieważ te parzące włoski mogą poważnie uszkodzić oczy, każdy kontakt z oczami jest bardzo niebezpieczny i niezwykle bolesny dla zwierzęcia. Ponadto włoski te mogą powodować zapalenie spojówek i rogówki, co prowadzi do owrzodzeń rogówki. Bez odpowiedniego leczenia mogą nawet spowodować całkowitą utratę wzroku.

Co zrobić w przypadku kontaktu?

Jeśli dojdzie do kontaktu z korowódką, zaleca się dokładne spłukanie dotkniętego obszaru bez pocierania. Ważne jest, aby otrzymać opiekę medyczną, ponieważ konsekwencje mogą być czasami poważne i nieodwracalne dla kota lub psa. W przypadku szybkiego leczenia szansa na całkowite wyzdrowienie bez długoterminowych skutków jest znacznie większa.

Dobrze wiedzieć: ludzie są równie podatni na takie ryzyko!

Alervet 200ml

Szampon łagodzący podrażnienia skóry dla psów i kotów.

Alervet 500ml

Szampon łagodzący podrażnienia skóry dla psów i kotów.

Alervet excellence 200ml

Szampon łagodzący podrażnienia skóry z fitosfingozyną dla psów i kotów.