Brak produktów w koszyku.
Menu

Wakacje: wpływ stresu na skórę naszych zwierząt

Dla wielu z nas wakacje są często synonimem podróży. Nasze pupile, jeśli jadą z nami, nie zawsze zdają się doceniać te zmiany w ich rutynie i otoczeniu, co może być źródłem niepokoju. Dla tych, którzy zostają z przyjacielem, członkiem rodziny lub opiekunem zwierząt, zmiany w ich rutynie, a także oddzielenie od właścicieli mogą wywołać wiele zaburzeń fizjologicznych lub psychologicznych. Te stresujące sytuacje mogą mieć wpływ na skórę i sierść.

Czym jest stres?

Zwierzęta różnie reagują w obliczu nowej sytuacji. Dla niektórych może ona prowadzić do stresu, ze zmiennymi i czasami nieodpowiednimi reakcjami: zmienioną interakcją z ludźmi, ucieczką, agresją, destrukcyjnością, zabrudzeniem, itp.

Jakie są skutki dla skóry i sierści?

U niektórych zwierząt zmiany te mogą prowadzić do nadmiernego i nawracającego lizania jednej części ciała (na przykład łap) lub miejscowego lub ogólnego drapania się. Z biegiem czasu może to prowadzić do łysienia (wypadania włosów) i przerodzić się w rany, w które może się wdać infekcja.

Jak najlepiej przygotować zwierzę do wyjazdu?

  • Uprzedź podróż, stopniowo przyzwyczajając zwierzę do nowej rutyny: wizyta w tymczasowym zakwaterowaniu, wstępny kontakt z personelem, aklimatyzacja do podróży samochodem, itp.
  • Podczas podróży staraj się minimalizować niepokój, przyjmując uspokajającą postawę, ale nie będąc nadopiekuńczym. Twój weterynarz lub trener kota czy psa to najlepsi ludzie, którzy pomogą ci zrozumieć, jak funkcjonuje Twój pupil.
  • Odpowiednia pielęgnacja przy użyciu kojących olejków eterycznych lub feromonów może zapewnić dodatkowe wsparcie.