Brak produktów w koszyku.
Menu

Czy powinno się przycinać pazury kota?

Koty wyciągają pazury, aby polować i wspinać się na drzewa.Używają ich również do oznaczania terytoriów poprzez drapanie. Podczas ostrzenia pazurów kot uwalnia feromony, aby zostawić ślad w swoim otoczeniu. Taka praktyka może spowodować uszkodzenia mebli. Czy jednak powinno się przycinać pazury swojego kota?

Czym jest pazur?

Pazur kota składa się z dwóch części: części zrogowaciałej utworzonej przez nałożenie zrogowaciałych warstw i miazgi paznokcia w środku, która zawiera nerwy i naczynia krwionośne. Kot ma 4 palce na tylnych łapach i 5 palców na przednich. Ten piąty palec zwany jest wilczym pazurem i odpowiada naszemu kciukowi. Wilcze pazury pozwalają kotu się wspinać.  

Pazury kota są chowane, co oznacza, że są widoczne tylko wtedy, gdy są wysunięte (polowanie, wspinaczka, samoobrona…) dzięki mięśniom napinającym ścięgna. Dlatego zazwyczaj nie dotykają ziemi i nie zużywają się w sposób naturalny jak w przypadku psów. Dlatego koty muszą ostrzyć pazury.

Kiedy trzeba przycinać pazury kota?

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest konieczne przycinanie pazurów kota, ale zależy to od jego stylu życia (na zewnątrz lub wewnątrz). Jeśli mówimy o kotach na świeżym powietrzu, jego pazury są niezbędne do obrony, polowania lub wspinania się. W przypadku kota domowego, drapak umożliwia codzienną samodzielną pielęgnację. Jeśli jednak twój kot ma tendencję do ostrzenia swoich pazurów w całym domu, możesz je skrócić, tak aby powodowały mniejsze szkody. Zastosowanie edukacyjnego i odstraszającego sprayu może skierować drapanie kota na wybrany przedmiot, taki jak drapak.

Podczas starzenia się koty stają się mniej aktywne. W takim przypadku ważne jest, aby przyciąć pazury, które mogą wydłużać się, zakrzywiać i wrastać w poduszeczkę, czasami powodując zakażenie.

Na koniec pamiętaj, aby sprawdzać wilcze pazury przednich łap. Rzeczywiście, ponieważ nie dotykają ziemi, zużywają się wolniej.

Jak prawidłowo przycinać pazury kota?

Lepiej jest przyzwyczaić swojego kota do tej praktyki od najmłodszych lat. Użyj odpowiedniego obcinaka kupionego w klinice weterynaryjnej lub w sklepie zoologicznym. Wybierz ciche miejsce, aby nie straszyć zwierzęcia. Istnieją 4 kroki:

  1. Przyciśnij pupila do siebie
  2. Weź jego łapę między swój kciuk i palec wskazujący
  3. Naciśnij lekko czubek palca, aby pazur się wysunął
  4. Przytnij pazur kilka milimetrów, nie przekraczając przezroczystej części. 

Jeśli nie czujesz się w tym dobrze, poproś o radę swojego weterynarza lub poproś go, aby to on skrócił pazury Twojego zwierzaka.