Problemy behawioralne starzejących się zwierząt

Z wiekiem koty i psy, podobnie jak my, mogą cierpieć na patologie, które wpływają na różne narządy, a także na ich stawy. Mogą również z czasem rozwijać inne problemy wpływające na ich zachowanie, które mogą skutkować nietypowymi i/lub niewłaściwymi działaniami lub reakcjami: dezorientacją, irytacją, brakiem czystości…

Znaki, które powinny Cię zaalarmować

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu Twojego psa (powyżej 7 lat) lub kota (od 10 lat), skonsultuj się ze swoim weterynarzem, który może być w stanie odróżnić „normalne” problemy związane ze starzeniem się od tych spowodowanych przez zwyrodnienie neurologiczne, takie jak zespół zaburzeń poznawczych (CDS). Jego diagnoza wymaga dalszego badania (skan/rezonans magnetyczny) i określonego leczenia.

U psów

Początkowo zauważalna będzie stopniowa utrata wzroku i słuchu, a także pojawienie się bólu, najczęściej pochodzącego z choroby zwyrodnieniowej stawów. Twój pies będzie przez to bardziej niespokojny oraz pojawią sie takie problemy behawioralne jak: szczekanie, niszczenie rzeczy, rozdrażnienie, a nawet agresja wobec ludzi lub innych zwierząt w domu.
Jego zdolność fizyczna zmniejsza się z wiekiem, powodując większe zmęczenie. Więcej śpi, sprzeciwia się wchodzeniu lub schodzeniu po schodach… Twój starzejący się towarzysz wykazuje mniejsze zainteresowanie rzeczami, które wcześniej go stymulowały i wita cię z mniejszym entuzjazmem. Może również włóczyć się w dzień lub w nocy, będąc zdezorientowanym i zapominając o czystości, posłuszeństwie… Mogą wystąpić problemy ze snem i apetytem.

U kotów
Starsze koty mogą stać się bardziej poirytowane, mniej się bawić, mniej szaleć i nie włóczyć się tyle, co wcześniej. Mogą też stawać się coraz bardziej wyizolowane, a także wykazywać objawy niepokoju (miauczenie, strach). Ponieważ koty są naturalnie bardziej niezależne niż psy, znaki te mogą być bardziej dyskretne i niezauważone.

Problemy behawioralne: jakie są rozwiązania?

Aby zapewnić najwyższą jakość życia starzejącego się towarzysza, możesz wprowadzić pewne zmiany w swoim środowisku i nawykach:

  • Odżywianie powinno być dostosowane do starzejącego się mózgu i wzbogacone w przeciwutleniacze i kwasy omega 3, aby spowolnić stres oksydacyjny, który niszczy komórki (neurony).
  • Użyteczne może być stosowanie fitoterapii i aromaterapii (np. olejków eterycznych) lub innych produktów mających na celu łagodzenie lub stymulowanie (np. feromony).
  • Niektóre leki przepisywane przez lekarza weterynarii mogą zwiększyć szanse na skuteczne leczenie (np. leki przeciwdepresyjne, psychotropowe i leki rozszerzające naczynia w celu poprawy dotlenienia mózgu).
  • Ważne jest, aby zapewnić zwierzęciu stałe punkty czasowo-przestrzenne: utrzymywać codzienną rutynę, stopniowo dostosowując tempo, długość i lokalizację spacerów. Stymuluj swojego zwierzaka fizycznie, aby uniknąć zanikania mięśni, a także psychicznie, aby zmniejszyć depresję (5-minutowe sesje prostej zabawy z zachowaną codzienną interakcją: przytulanie, szczotkowanie, spacery).
  • Zdefiniowana przestrzeń życiowa uspokoi zwierzę, zatem w razie potrzeby ogranicz dostęp dużego psa do jednego pokoju, a mniejszego umieść w klatce. Kot potrzebuje przestrzeni, aby czuć się bezpiecznie, zwłaszcza gdy otoczenie nie jest spokojne (np. hałaśliwe lub niesforne dzieci). Zapewnij wygodną i spokojną przestrzeń do spania, nie izolując go całkowicie od życia rodzinnego.

Wita-Vet senior - pies - 1g, 80 tab.

Karma uzupełniająca dla psów.

Dzienna dawka witamin i minerałów. Odporność | Witalność | Wzrok | Smakołyk.

Stresnal 125ml

Karma uzupełniająca dla psów i kotów. Łagodzi stres, uspokaja.

Wita-Vet sierść - pies - 2g, 100 tab.

Karma uzupełniająca dla psów.

Dzienna dawka witamin i minerałów. Ogranicza linienie | Lśniąca sierść | Zdrowa skóra.