Brak produktów w koszyku.
Menu

Jak poprawnie czesać psa lub kota?

Utrzymywanie sierści pupila w dobrym stanie to nie tylko estetyczny wygląd: ma również pozytywny wpływ na jego ogólne samopoczucie. Tak naprawdę stan sierści jest często wskaźnikiem stanu zdrowia twojego zwierzęcia. Regularne szczotkowanie jest niezbędne, ponieważ utrzymuje równowagę ekosystemu skóry.
Posiadanie zwierzęcia domowego w życiu może czasami powodować problemy związane ze zmianą sierści. Cierpią meble, poduszki… a nawet szafa. Regularne szczotkowanie jest jeszcze ważniejsze, jeśli ktoś w domu ma uczulenie na sierść kota lub psa. Gdy przyzwyczaimy zwierzęta domowe do regularnego szczotkowania gdy są małe, pielęgnacja może okazać się zabawą zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Poznaj nasze wskazówki, jak prawidłowo szczotkować swojego pupila.

Znaczenie szczotkowania

Dla kotów

Ponieważ koty są szczególnie czystymi zwierzętami, ludzie często nie doceniają znaczenia szczotkowania. Jednak koty mają tendencję do połykania, a następnie wymiotowania martwych włosów nagromadzonych na powierzchni ich sierści (dobrze znane zjawisko „kul włosowych”) podczas oczyszczania się językiem. Co więcej, chociaż koty są zadziwiająco elastyczne, z czego zawodowy akrobata byłby dumny, czasami nie są w stanie dotrzeć do pewnych części własnego ciała (ze względu na wiek, artretyzm itp.).

Dla psów

W przeciwieństwie do kotów, psy nie myją się same. Kiedy ich sierść staje się brudna, konieczne jest oczyszczenie i szczotkowanie, aby utrzymać skórę w dobrym stanie, a sierść w pięknym wyglądzie.

Korzyści dla zwierzęcia

Z wymienionych powodów regularne szczotkowanie powinno być standardową częścią rytuału pielęgnacji Twojego pupila podczas okresów linienia. Szczotkowanie stymuluje obieg krwi i wydzielanie sebum skórnego. Takie mechaniczne działanie pomaga usunąć martwe włosy, różnego rodzaju zabrudzenia i cząstki (chwasty, glebę, nasiona trawy itp.), a także ułatwia wzrost nowej sierści.
Proces uważnego i dokładnego szczotkowania daje również możliwość sprawdzenia obecności pasożytów, takich jak kleszcze lub pchły. Ponadto umożliwia wykrycie wszelkich ran na skórze.

Częstotliwość szczotkowania zależy od rasy i rodzaju futra. Zwierzę o długich włosach lub takie, które przeżywa okres linienia, będzie wymagało częstszej opieki (raz dziennie) niż zwierzę o krótkich włosach (raz w tygodniu).

Jak wybrać odpowiednią szczotkę dla swojego psa lub kota?

W przypadku zwierząt o krótkich włosach (bokser, labrador, doberman itp.) zalecamy przede wszystkim stosowanie metalowego grzebienia z bardzo drobnymi, ściśle ustawionymi zębami, ponieważ spowoduje to usunięcie martwych włosów zarówno z warstwy wierzchniej, jak i spodniej. Następnie użyj miękkiej szczotki, aby uzyskać gładką i błyszczącą sierść.

W przypadku zwierząt o długich włosach (owczarek niemiecki długowłosy, yorkshire terrier, golden retriever itp.) wskazane jest, aby spędzić trochę czasu, rozplątując sierść przed szczotkowaniem. Aby to zrobić, najpierw użyj metalowego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami i delikatnie rozplątuj supły. Następnie zajmij się każdym kosmykiem włosów, trzymając go u podstawy, aby nie bolało. W szczególnie trudnych przypadkach nie bój się użyć pary tępych nożyczek do przecięcia supła. Proces rozplątywania sierści może być bolesny dla zwierzęcia; cierpliwe podejście i delikatne ruchy pomogą je uspokoić. Jeśli Twój pupil jest oporny na szczotkowanie lub ta czynność go przeraża, dostępne są specjalne rękawice do pielęgnacji. Twój pupil na pewno je pokocha!

Dobrze wiedzieć: pamiętaj, aby wyeliminować każdy supeł w sierści przed kąpielą zwierzęcia, ponieważ woda ma tendencję do ich zaciskania. Nie wahaj się nagrodzić swojego pupila po szczotkowaniu. Zalecamy rozpoczęcie tego rytuału od 3 miesiąca życia. Zachęta i miły głos uspokoją Twojego towarzysza.