WIĘKSZOŚĆ DERMOKOSMETYKÓW STOSOWANYCH W PRAKTYCE WETERYNARYJNEJ NALEZY DO ROZTWORÓW (MIESZANINA HOMOGENNA) LUB SUBSTANCJI ROZPROSZONYCH (MIESZANINA HETEROGENNA), KTÓRE SĄ MODYFIKOWANE PRZEZ UŻYCIE NOŚNIKÓW DLA OTRZYMANIA SZCZEGÓLNEJ FORMUŁY KOSMETYCZNEJ DO ZASTOSOWANIA NA SKÓRĘ I SIERSC.
WYBÓR TAKIEJ CZY INNEJ FORMY KOSMETYCZNEJ ZALEŻY OD JEJ SKŁADU, ALE TAKŻE OD PRAKTYCZNEJ MOŻLIWOŚCI JEJ ZASTOSOWANIA GDZIE PRZESTRZEGANIE ZALECEŃ TERAPEUTYCZNYCH JEST KLUCZOWE DLA DERMOKOSMETYKI WETERYNARYJNEJ.
Szampon jest roztworem wodnym, zmodyfikowanym przez dodanie związku powierzchniowo-czynnego (baza myjąca, musująca i/lub kondycjonująca) i w większości przypadków z dodatkiem substancji leczniczych i kosmetycznych służącym u zwierząt do utrzymania w czystości sierści i skóry.
Występują dwa rodzaje lotionów: jedne, które pozwalają wyeliminować produkty zastosowane uprzednio i działają głównie spłukująco oraz te, które umożliwiają czyszczenie i spłukiwanie (zawierają niejonowe związki powierzchniowo-czynne).
Jest to rozproszenie gazu w płynie o lekkiej teksturze. Pianka jako forma galenowa jest dostępna w dermatologii ludzkiej, gdyż umożliwia łatwe zastosowanie a w przypadku uszkodzenia skóry głowy pozwala na dobre rozprowadzenie substancji aktywnych w miejscu uszkodzonym.
MYJĄ, ALE JEDNOCZEŚNIE NIE POWINNY NADMIERNIE USUWAĆ NATURALNEJ POWŁOKI LIPIDOWEJ Z POWIERZCHNI WŁOSÓW SIERŚCI, PONIEWAŻ POWŁOKA TA POWODUJE, ŻE SIERŚĆ PO UMYCIU JEST MIĘKKA, LŚNIĄCA I ŁATWA DO WYCZESANIA.
Proszki składają się z z dużej ilości talku, do którego dodany jest czynnik rozrzedzający lub skupiający, jak kaolin, krzem, skrobia itp.. Mogą one także zawierać inne substancje aktywne (przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze itp.).
Żele są roztworami wodnymi (więcej niż 95% wody)do których został wprowadzony czynnik żelujący. Są onez wyglądu przeźroczyste, praktyczne w stosowaniu i w chwili obecnej bardzo popularne.
Balsamy są maściami bezwodnymi, które zapewniają bardzo dobrą ochronę. Zwierają woski, oleje tłuszczowe i szybko tworzą powłoczkę, co pozwala na bardzo skuteczną ochronę.
SĄ WYGODNE W STOSOWANIU, ŁATWO SIĘ ROZPROWADZAJĄ I SĄ WSKAZANE DO STOSOWANIA W TAKICH MIEJSCACH JAK OPUSZKI PALCÓW, LUSTERKO NOSA LUB MODZELE.
Jest to nietkana tkanina wyprodukowana z celulozy i nasączona substancjami powierzchniowo-czynnymi. Różnego rodzaju substancje czynne mogą zostać wprowadzone do płynu, szczególnie substancje łagodzące podrażnienia, antyseptyczne, zapachowe itp.
Początkowo był używany przez przemysł farmaceutyczny jako nośnik dla substancji owadobójczych lub akarycydów. Pozwalają one na rozprzestrzenianie na skórze różnych kosmetycznych substancji czynnych i ułatwiają przestrzeganie zaleceń terapeutycznych.
Patch kosmetyczny ma na celu ułatwienie wchłaniania z naskórka substancji czynnych do skóry właściwej, z jednoczesnym uniemożliwieniem przejścia do układu krwionośnego. W większości przypadków chodzi o wykorzystanie systemu umożliwiającego działanie leków poprzez penetrację skóry.
ZASTOSOWANIE:
01. KOSMETYCZNE Skutecznie oczyszczają skórę i sierść.
02. LECZNICZE Szampony lecznicze mają podwójną funkcję: oczyszczają i przenoszą składniki aktywne. Szampony lecznicze w przeciwieństwie do szamponów kosmetycznych, powinny pozostać na skórze odpowiednio długi czas.
03. PRZECIWPASOŻYTNICZE. Posiadają składniki zapobiegające i/lub zwalczające inwazje ektopasożytów (pcheł i kleszczy).
MYJĄ, ALE JEDNOCZEŚNIE NIE POWINNY NADMIERNIE USUWAĆ NATURALNEJ POWŁOKI LIPIDOWEJ Z POWIERZCHNI WŁOSOW SIERSCI, PONIEWAŻ POWŁOKA TA POWODUJE, ŻE SIERSC PO UMYCIU JEST MIĘKKA, LŚNIĄCA I ŁATWA DO WYCZESANIA. SKŁADNIKI WYSTĘPUJĄCE W SZAMPONACH MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY PODSTAWOWE GRUPY.
01. SKŁADNIKI PODSTAWOWE Odpowiedzialne za działanie myjące szamponów oraz pianotwórczość.
02. SKŁADNIKI MODYFIKUJĄCE DZIAŁANIE SZAMPONÓW. Zaliczane są tu np. stabilizatory piany.
03. SKŁADNIKI DODATKOWE. Substancje zagęszczające, barwniki, zmętniacze, konserwanty, substancje zapachowe.
Cząsteczki amfifilowe, tzn. takie, które mają grupę polarną o charakterze hydrofilowym — tzw. głowa, i grupę niepolarną o charakterze hydrofobowym — ogon, łatwo tworzą membrany (błony) . Pęcherzyki liposomów są zbudowane zazwyczaj z warstwy cząsteczek amfifilowych zwróconych częścią hydrofobową do wewnątrz, a częścią hydrofilową na zewnątrz. Liczba warstw w liposomie wynosi od 1 do 10. Liposomy o średnicy mniejszej niż 200 nm łatwo penetrują warstwy naskórka i znalazły zastosowanie jako składniki kosmetyków.
Wytwarzane są:
01. LIPOSOMY PUSTE Pęcherzyki membran są zbudowane tylko np. z fosfolipidów.
02. LIPOSOMY NAPEŁNIONE Z wbudowanymi substancjami biologicznie czynnymi (np. witaminy, hydrolizaty białkowe), które są wprowadzone między warstwy tworzące membranę (substancje rozpuszczalne w oleju) lub zamknięte w wewn. przestrzeniach pęcherzyków (substancje rozpuszczalne w wodzie). liposomy są głównie nośnikami substancji hydrofilowych i działają w głąb naskórka. Liposomy sa fizycznie niestabilne.
Uwolnienie substancji aktywnych z liposomów następuje poprzez przerwanie ich membrany (otoczki).
Sferulity to wielowarstwowe pecherzyki (od 10 do 1000 warstw), w formie mikrokapsułek (od 0,2 do 20 mikronów) zawierajace substancje czynne. Surfaktantami sferulitów są cząsteczki amfifilowe, które posiadają dwa końce przeciwstawne jedno jest hydrofilne, a drugie hydrofobowe. Łączą się one w warstwy blaszkowate, a następnie są przekształcane w warstwy koncentryczne przy zastosowaniu specjalnej technologii. Sferulity wykazują zdolność wiązania w swoim wnętrzu dużej ilości substancji aktywnych o charakterze zarówno hydrofilnym jak i lipofilnym. Ich uwolnienie z poszczególnych warstw sferulitów następuje poprzez erozję chemiczną , biochemiczną i/lub mechaniczną.
Dobrze wyszczotkować psa przed kąpielą w celu usunięcia wszystkich martwych włosów. Zmoczyć sierść na całej powierzchni ciepłą wodą (w wannie można położyć gumową matę, aby pies się nie ślizgał). Rozprowadzić szampon na całej powierzchni skóry i wcierać lekko przez 5 minut. Pozostawić na zwierzęciu przez następne 5 minut. Uwaga: zwrócić uwagę aby szampon nie dostał się do oczu ani uszu. Dobrze spłukać szampon ciepłą wodą, szczególnie na szyi, brzuchu i pod pachami. Owinąć psa w ręcznik i wysuszyć. Jeżeli pies boi się suszarki do włosów, należy pozostawić go do całkowitego wyschnięcia w ciepłym, pozbawionym przeciągów pomieszczenia.
1-SZE APLIKACJA Zwykłe działanie mechaniczne kąpieli we wszystkich przypadkach jest korzystne (eliminacja łusek i strupów). Woda pozwala na rehydratację stratum corneum. Efekt działania kosmetycznego szamponu jest znaczący i z reguły właściciel zwierzęcia bardzo docenia poprawę wyglądu skóry po jego zastosowaniu, a także ułatwia przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, nawet u dużych ras albo kotów.
2-GA APLIKACJA Przy drugim zastosowaniu szamponu (aplikacji) musi on pozostać na zwierzęciu przez kilka minut, ażeby substancje czynne zostały prawidłowo wchłonięte i osiągnęły niezbędną koncentrację w warstwach głębokich komórek naskórka. Ten okres waha się od 5 do 10 minut, w zależności od użytej substancji czynnej, jej stężenia, typu nośnika i stanu skóry.
Następnie musi być starannie wykonane spłukiwanie. Powinno ono trwać kilka minut w celu dobrej hydratacji (nawodnienia) skóry. Stosowanie szamponu może być powtarzane kilka razy w tygodniu przez okres 2 tygodni, a następnie jego powtarzanie jest stopniowo zmniejszane, aż do osiągnięcia limitu skuteczności, z reguły do jednego razu w okresie 2 tygodni.
Dobrze wyszczotkować kota przed kąpielą w celu usunięcia wszystkich martwych włosów. Zmoczyć sierść na całej powierzchni ciepłą wodą (w wannie można położyć gumową matę, aby kot się nie ślizgał).
Rozprowadzić szampon na całej powierzchni skóry i wcierać lekko przez 5 minut. Pozostawić na zwierzęciu przez następne 5 minut. Uwaga: zwrócić uwagę, aby szampon nie dostał się do oczu ani uszu.
Dobrze spłukać szampon ciepłą wodą, szczególnie na szyi, brzuchu i pod pachami.
Owinąć kota dużym, ciepłym ręcznikiem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia w ciepłym, pozbawionym przeciągów pomieszczeniu. Jeżeli kot nie boi się suszarki do włosów, można go wyszyć używając jej do tego. Po wysuszeniu sierści należy ją wyszczotkować.
Korzyści z regularnego stosowania szamponu są liczne : poprawa relacji człowiek/zwierzę, ułatwienie kontaktów i manipulacji, usuwanie martwej sierści , poprawa jakości i wyglądu sierści, wczesne wykrywanie ewentualnych problemów dermatologicznych lub obecności pasożytów zewnętrznych.
Szampony odgrywają ważną rolę w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów. Ich główne działanie polega na odbudowie bariery skórnej zmienionej pod wpływem dermatozy. Szampony pozwalają na usunięcie ze skóry substancji uczulających, przyczyniają się do jej nawodnienia i często posiadają właściwości przeciwświądowe. Cotygodniowe stosowanie kąpieli leczniczych, z użyciem łagodnego szamponu przeciwświądowego, pozwala na zredukowanie świądu u psów z atopią.
SUBSTANCJE NAWADNIAJĄCE SKÓRĘ
Substancje te posiadają właściwości łagodzące, natłuszczające a nawet antyseptyczne tak jak, kwas mlekowy , który ogranicza rozwój bakterii.
SUBSTANCJE ODBUDOWUJĄCE
Preparaty do stosowania miejscowego, zawierające niezbędne kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne lub złożone mieszaniny lipidowe pozwalają na poprawę wadliwej struktury skóry i składu lipidowego warstwy rogowej u psów z atopią.
PREPARATY ZAWIERAJĄCY OLEJKI ETERYCZNE I NIEZBĘDNE KWASY TŁUSZCZOWE SPOT-ON, SPRAY
Preparaty w postaci spot-on zawierające olejki eteryczne i niezbędne kwasy tłuszczowe zmniejszają objawy świądu w przypadku atopowego zapalenia skóry u psa (AZS). Spray zawierający olejki eteryczne i niezbędne kwasy tłuszczowe powoduje zmniejszenie urazów skóry i przeznaskórkowej utraty wody w niektórych obszarach skóry.
PREPARATY ZAWIERAJĄCE LIPIDY SPOT-ON
Wielokrotne stosowanie spot-on u psów z atopią poprawia ultrastrukturę warstwy rogowej i stymuluje produkcję oraz wydzielanie lipidów endogennych tej warstwy. Wielokrotne stosowanie spot-on powoduje także zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody TEWL (transepidermalwater loss).
FITOSFINGOZYNA
Fitosfinozyna jest naturalnym składnikiem ceramidów 3,6 i 9. Jej stosowanie pobudza syntezę ceramidów przez keratynocyty. Poza jej rolą w budowie struktury ceramidów, fitosingozyna ogranicza rozwój bakterii i rezydujących drożdży.
KWAS HIALURONOWY
Kwas hialuronowy pozwala na stymulowanie naturalnych mechanizmów obronnych skóry i procesów gojenia.
MIEJSCOWE PREPARATY PRZECIWŚWIĄDOWE
Preparaty przeciwświądowe stosowane miejscowo zawierają różne substancje aktywne, które z reguły występują w połączeniu z innymi związkami mającymi właściwości ściągające, antyseptyczne, znieczulające lub zmiękczające.
Fitosfingozyna jest naturalnym składnikiem naskórka, zmodyfikowanym proceramidem biorącym udział w jego tworzeniu. Wzmacnia barierę ochronną skóry.
Alervet excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym o działaniu przeciwświądowym i łagodzącym stan zapalny skóry. Fitosfingozyna odbudowuje barierę ochronną skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie. Szampon posiada bardzo dobre właściwości myjące, ułatwia usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry oraz umożliwia jej natłuszczenie.
Wskazania: pielęgnacja skóry i sierści przy leczeniu stanów zapalnych skóry. Łagodzenie świądu.
Składniki wg INCI:
AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO GLUCOSIDE, DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE, GLICERIN, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, POLYGRYCERYL-4 CAPRATE, PEG 40 HYDROGENATED CASTOR OIL, HYDROLYZED WHEAT GLUTEN, PEG 7 GLICERYL COCOATE, SILICONE QUATERIUM-17, LAURETH-9, MINK OIL, PAREFUM, PHYTOSPHINGOSINE HYDROCHLORIDE, CITRIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, SODIUM HYDROXIDE
Alervet jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, który przywraca sierści miękkość i ogranicza skutki świądu. Reguluje złuszczanie naskórka oraz skład jego mikroflory, nawilża i natłuszcza skórę oraz nabłyszcza sierść.
Wskazania: stosować w przypadku skóry ze skłonnością do alergii, łupieżu oraz skóry suchej.
Składniki wg INCI: AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, GLYCERIN, COCAMIDOPROPYL BETAINE, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, PROPYLENE GLYCOL, SODIUM CHLORIDE, CALENDULA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, POLYSORBATE 20, POLYSORBATE 80, PARFUM, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, CITRIC ACID, CI 42090, CI 19140
Hydra-Derm N jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, który umożliwia utrzymanie równowagi wodno-tłuszczowej w przypadku skóry suchej lub łupieżu (łojotoku suchego). Wykazuje właściwości zatrzymywania wody, dzięki czemu zapobiega wysuszaniu skóry.
Wskazania: ogólne lub miejscowe nawilżanie skóry suchej lub z łupieżem. Zmiękczanie skóry w przypadku miejscowego zrogowacenia (łokcie, stawy skokowe itp.).
Składniki wg INCI: AQUA, GLICERIN, UREA, POLYSORBATE 20, PARFUM, LACTIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE
Szampony antybakteryjne należą do powszechnie stosowanych w dermatologii weterynaryjnej ze względu na wysoką częstotliwość występowania ropnego zapalenia skóry u zwierząt. W związku z pojawieniem się odporności na antybiotyki, antybakteryjne preparaty o działaniu miejscowym stanowią nieodzowną pomoc w leczeniu ropnego zapalenia skóry i stosowane są samodzielnie lub jako uzupełnienie leczenia ogólnego.
CHLORHEKSYDYNA
Jest to substancja antybakteryjna najczęściej stosowana i była przedmiotem największej ilości publikacji. Jest to substancja antyseptyczna pochodna biguanidu mająca szerokie spektrum antybakteryjne i przeciwgrzybicze..
NADTLENEK BENZOILU
Jest to bardzo skuteczna substancja antyseptyczna.
AZOLOWE PREPARATY O DZIAŁANIU MIEJSCOWYM
Preparaty te hamują syntezę ergosterolu, który jest głównym składnikiem błony komórkowej grzybów.
PIROKTON OLAMINY (PIROKTONOLAMINA)
Pirokton olaminy jest substancją antygrzybiczną z rodziny hydroksypirydyn
SREBRO ZMIKRONIZOWANE
Srebro zmikronizowane wykazuje działanie antybakteryjne hamując transport poprzez błony komórkowe bakterii, unieczynnia białka bakterii i uszkadza ich ADN.
MLECZAN ETYLU
Jest to substancja bakteriostatyczna i bakteriobójcza. Dzięki właściwości rozpuszczania się w tłuszczach szybko wnika do mieszka włosowego i gruczołu łojowego.
POCHODNE JODU
Pochodne jodu wykazują działanie antybakteryjne , które są znane od dawna i w swoim czasie zrewolucjonizowały leczenie antyseptyczne.
OLEJKI ETERYCZNE I WYCIĄGI ROŚLINNE
Niektóre olejki eteryczne i wyciągi roślinne wykazują działanie antyseptyczne. Wykazano in vitro dobre działanie olejku z drzewa herbacianego (oil tree) i olejku z bodziszka na gronkowce. Wykazano także skuteczność spot-on zawierającego olejki eteryczne, roślinne wyciągi antybakteryjne, olejki roślinne z drzewa neem i konopi na dwa główne czynniki patogenne wywołujące infekcje skórne : Staphylococcus. pseudointermedius i Malassezia pachydermatis.
Fitosfingozyna jest naturalnym składnikiem naskórka, zmodyfikowanym proceramidem biorącym udział w jego tworzeniu. Wzmacnia barierę ochronną skóry.
Chlorheksydyna posiada właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne na drobnoustroje Gram dodatnie i Gram ujemne. działa grzybostatycznie na większość grzybów i drożdży chorobotwórczych (Malasezia).
Hexoderm excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym o działaniu ułatwiającym przywrócenie prawidłowej mikroflory skóry. Fitosfingozyna odbudowuje barierę ochronną skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie. Szampon posiada bardzo dobre właściwości myjące, ułatwia usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry oraz umożliwia jej natłuszczenie.
Wskazania: pielęgnacja skóry i sierści przy leczeniu bakteryjnego zapalenia skóry. Utrzymanie prawidłowej mikroflory skóry. Łojotok.
Składniki wg INCI:
AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO GLUCOSIDE, DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE, GLICERIN, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, POLYGRYCERYL-4 CAPRATE, CHLORHEXIDINE DIGLUCONATE, PEG 40 HYDROGENATED CASTOR OIL, HYDROLYZED WHEAT GLUTEN, PEG 7 GLICERYL COCOATE, SILICONE QUATERIUM-17, LAURETH-9, MINK OIL, PAREFUM, PHYTOSPHINGOSINE HYDROCHLORIDE,TERPINEN-4-OL, CITRIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, SODIUM HYDROXIDE
Hexoderm jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, regulującym mikroflorę skóry, stabilizującym jej pH oraz zapobiegającym wysuszaniu poprzez pozostawienie cienkiej warstwy tłuszczowo-białkowej. Zawarte w płynie łagodne środki myjące pozwalają na jego częste stosowanie.
Wskazania: pielęgnacja skóry przy właściwej terapii jej stanów zapalnych.
Składniki wg INCI: AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, CHLORHEXIDINE DIGLUCONAE, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, GLYCERIN, COCOS NUCIFERA OIL, COCOS NUCIFERA FRUIT EXTRACT, GLYCOL DISTEARATE, COCAMIDE MEA, LAURETH-10, SODIUM CHLORIDE, POLYSORBATE 20, PARFUM, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, CITRIC ACID
Peroxyvet jest dermokosmetykiem weterynaryjnym i szamponem przeznaczonym do pielegnacji przetłuszczającej się skóry i sierści. Działa regulująco na mikroflorę skóry i wydzielanie gruczołów łojowych. Łagodzi podrażnienia skóry oraz ułatwia naturalną odnowę naskórka. Dodatek łagodnych substancji myjących poprawia kondycję skóry i okrywy włosowej.
Wskazania: pielęgnacja skóry i sierści przetłuszczonej.
Składniki wg INCI: AQUA (WATER), SODIUM LAURETH SULPHATE, GLYCERYL STEARATE (AND) CETEARETH-20 (AND) CETEARETH-12 (AND) CETEARYL ALCOHOL (AND) CETYL PALMITATE, BENZOYL PEROXIDE , COCAMIDOPROPYL BETAINE, GLYCERIN, PROPYLENE GLYCOL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, TALC, NATRIUM CHLORIDE, CITRIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE
Hydra-Derm N jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, który umożliwia utrzymanie równowagi wodno-tłuszczowej w przypadku skóry suchej lub łupieżu (łojotoku suchego). Wykazuje właściwości zatrzymywania wody, dzięki czemu zapobiega wysuszaniu skóry.
Wskazania: ogólne lub miejscowe nawilżanie skóry suchej lub z łupieżem. Zmiękczanie skóry w przypadku miejscowego zrogowacenia (łokcie, stawy skokowe itp.).
Składniki wg INCI: AQUA, GLICERIN, UREA, POLYSORBATE 20, PARFUM, LACTIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE
Szampony przeciwłojotokowe muszą być stosowne bardzo dokładnie. Musi być przestrzegany czas działania preparatu a spłukiwanie jego musi być długie i dokładne. Niezbędne jest stosowanie po szamponie preparatów nawilżających i zmiękczających skórę (emolientów). Zwykle są stosowane 2-3 razy w tygodniu a następnie należy ich częstotliwość stosowania progresywnie zmniejszyć. W przypadku niemożliwości częstego stosowania szamponów można na jego miejsce użyć pianki, spray lub spot-on.
KWAS SALICYLOWY
Jest to podstawowy keratolityk, który działa przez obniżenie pH skóry i zwiększenie nawodnienia (hydratacji) warstwy rogowej oraz rozpuszczenie cementu międzykomórkowego.
SIARKA
Działa keratolitycznie, keratoplastycznie i przeciwłojotokowo.
GLUKONIAN CYNKU
Działanie przeciwłojotokowo, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie.
HYDROKSYKWASY
Hydroksykwasy (kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas cytrynowy…) zmniejszają grubość warstwy rogowej ułatwiając złuszczenie naskórka.
MOCZNIK
Mocznik ułatwia eliminację łusek, odnowę korneocytów i stanowi zasadniczy czynnik nawadniający naskórek.
WITAMINA B6
Odgrywa rolę w kontroli wydzielania łoju i działa wspólnie z cynkiem za pomocą nieznanych mechanizmów.
WITAMINA A
Kontroluje wzrost nabłonka powodując zmniejszenie jego grubości i wywiera działanie przeciwłojotokowe.
NADTLENEK BENZOILU
Keratynolityczny, antseptyczny i zaskórniakolityczny.
FITOSFINGOZYNA
Właściwości przeciwłojotokowe, przeciwzapalne i antyseptyczne.
OLEJKI ETERYCZNE
Wpływają na nawodnienie powierzchni skóry i odbudowę bariery skórnej. Są wskazane w leczeniu stanów keratołojotokowych.
Fitosfingozyna jest naturalnym składnikiem naskórka, zmodyfikowanym proceramidem biorącym udział w jego tworzeniu. Wzmacnia barierę ochronną skóry.
Ekstrakty roślinne rewitalizują uszkodzoną, łamliwą i suchą sierść. Działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwłupieżowo. Regulują wydzielanie łoju i likwidują suchość skóry.
Sebovet excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym o działaniu przeciwłupieżowym, przeciwłojotokowym oraz hamującym powstawanie nieprzyjemnego zapachu skóry. Fitosfingozyna odbudowuje barierę ochronną skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie. Zawarty w składzie kompleks ekstraktów roślinnych wykazuje działanie przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe. Szampon posiada bardzo dobre właściwości myjące, ułatwia usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry oraz umożliwia jej natłuszczenie.
Wskazania: pielęgnacja skóry i sierści przy leczeniu stanów kerato – łojotokowych. Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu skóry u zwierząt ze skłonnością do łojotoku. Środki ostrożności: unikać kontaktu z oczami.
Składniki wg INCI: AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO GLUCOSIDE, DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE, GLICERIN, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, PROPYLENE GLYCOL, POLYGRYCERYL-4 CAPRATE, HYDROLYZED WHEAT GLUTEN, PEG 7 GLICERYL COCOATE, SILICONE QUATERIUM-17, LAURETH-9, ROSMARINUS OFFICINALIS LEAF EXTRACT, CHAMOMILLA RECUTITA FLOWER EXTRACT, ARNICA MONTANA FLOWER EXTRACT, LAMIUM ALBUM EXTRACT, SALVIA OFFICINALIS LEAF EXTRACT, PINUS SYLVESTRIS BUD EXTRACT, NASTURTIUM OFFICINALE EXTRACT, ARCTIUM MAJUS ROOT EXTRACT, CITRUS LIMON PEEL EXTRACT, HEDERA HELIX EXTRACT, CALENDULA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, TROPAEOLUM MAJUS FLOWER EXTRACT , PAREFUM, POLISORBATE 20, PHYTOSPHINGOSINE HYDROCHLORIDE, CITRIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, SODIUM HYDROXIDE
Naturalna substancja wytwarzana przez żywe organizmy, przeciwdrobnoustrojowa wobec bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków. Stymuluje procesy gojenia i neutralizacji toksyn.
Bakteriobójcza, bakteriostatyczna na drobnoustroje Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Grzybostatyczna na większość grzybów i drożdży chorobotwórczych (Malassezia).
Wydestylowany frakcyjnie z olejku drzewa herbacianego. Przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczny i przeciwzapalny.
Peptoderm excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, regulującym mikroflorę skóry, stabilizującym jej pH, zapobiegającym wysuszaniu poprzez pozostawienie cienkiej warstwy lipidowej. Innowacyjna formuła preparatu wykorzystuje współdziałanie peptydu antydrobnoustrojowego AMP, chlorheksydyny oraz terpinen-4-olu w walce ze szkodliwymi mikroorganizmami powodującymi dolegliwości skórne, jednocześnie unikając nabywania przez nie oporności na stosowane substancje.
Wskazania: wspomagająco przy leczeniu bakteryjnego zapalenia skóry. Utrzymanie prawidłowej mikroflory skóry. Łojotok.
Składniki wg INCI: AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO GLUCOSIDE, DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE, GLICERIN, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, CHLORHEXIDINE DIGLUCONATE, PEG 40 HYDROGENATED CASTOR OIL, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, PEG 7 GLICERYL COCOATE, SILICONE QUATERIUM-17, LAURETH-9, MINK OIL, PAREFUM, TERPINEN-4-OL, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, CITRIC ACID, SODIUM HYDROXIDE, MONOPEPTIDE-17.
Peroxyvet jest dermokosmetykiem weterynaryjnym i szamponem przeznaczonym do pielegnacji przetłuszczającej się skóry i sierści. Działa regulująco na mikroflorę skóry i wydzielanie gruczołów łojowych. Łagodzi podrażnienia skóry oraz ułatwia naturalną odnowę naskórka. Dodatek łagodnych substancji myjących poprawia kondycję skóry i okrywy włosowej.
Wskazania: pielęgnacja skóry i sierści przetłuszczonej.
Składniki wg INCI: AQUA (WATER), SODIUM LAURETH SULPHATE, GLYCERYL STEARATE (AND) CETEARETH-20 (AND) CETEARETH-12 (AND) CETEARYL ALCOHOL (AND) CETYL PALMITATE, BENZOYL PEROXIDE , COCAMIDOPROPYL BETAINE, GLYCERIN, PROPYLENE GLYCOL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, TALC, NATRIUM CHLORIDE, CITRIC ACIDS, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE
Sebolan jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, który wykazuje bardzo dobre właściwości myjące. Obecny w jego składzie olejek jałowcowy powoduje, że szampon ma działanie keratolityczne i keratoplastyczne. Zwiększa elastyczność skóry, łagodzi objawy świądu oraz reguluje mikroflorę skóry.
Wskazania: świąd, łupież, podrażnienie skóry u psów.
Składniki wg INCI: AQUA (WATER), SODIUM LAURETH SULPHATE, PEG-4 RAPESEEDAMIDE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, POLYSORBATE-20, JUNIPERUS OXYCEDRUS WOOD OIL, CITRIC ACID, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE
Sebostop spot-on jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, specjalnie przystosowanym dla psów i kotów z objawami łojotoku. Fitosfingozyna pozwala na odbudowę warstwy rogowej naskórka, zmniejszenie łojotoku oraz reguluje mikroflorę naskórka. Pozostałe składniki preparatu chronią skórę przed odwodnieniem i łagodzą jej podrażnienia.
Wskazania: stany kerato-łojotokowe skóry ogólne lub miejscowe. Nadmiar woskowiny w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu skóry.
Skład wg INCI: ETHOXYDIGLYCOL, PVP, POLYGRYCERYL-4 CAPRATE, PHYTOSPHINGOSINE HYDROCHLORIDE
Sebovet – Clean jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, specjalnie przystosowanym do mycia psów z objawami łojotoku tłustego. Dziegieć z jałowca zawarty w szamponie ułatwia prawidłową czynność gruczołów łojowych oraz zapobiega nadmiernemu złuszczaniu naskórka.
Wskazania: łojotok tłusty, tłusty wygląd sierści, sklejone łuski łupieżu, miejscowe zaczerwienienie skóry.
Składniki wg INCI: AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, GLYCERIN, SODIUM CHLORIDE, JUNIPERUS OXYCEDRUS WOOD OIL, POLYSORBATE 20, PARFUM, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, CITRIC ACID
Sebovet – Dry jest dermokosmetykiem weterynaryjnym, specjalnie przystosowanym do mycia psów i kotów z objawami łupieżu. Związki czynne zawarte w szamponie przywracają prawidłowy stan naskórka, zwiększają elastyczność skóry i łagodzą jej podrażnienia.
Wskazania: łupież (charakteryzujący się obecnością dużej ilości drobnych łusek na skórze). Sierść woskowata z włosem matowym, suchym i łatwo łamiącym się.
Składniki wg INCI:
AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, PEG 4 RAPESEEDAMIDE, SODIUM CHLORIDE, HYDROLYZED KERATIN, POLYSORBATE 20, PARFUM, DMDM HYDANTOIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, CITRIC ACID