W ciągu ostatnich kilku dekad w naszych domach obok tradycyjnych kotów i psów pojawiły się zwierzęta egzotyczne. Obecnie istnieją specjalistyczne kliniki, które zajmują się ich problemami zdrowotnymi.
Ogólnie do zwierząt egzotycznych zaliczamy ryby akwariowe, ptaki w klatkach lub wolierach, gady, płazy, ale także małe ssaki: króliki, chomiki, świnki morskie, szynszyle, szczury, myszy, myszoskoczki, fretki, wiewiórki…
Brzydkie zapachy i tłusta sierść
Niektóre małe ssaki mają na całym ciele liczne gruczoły łojowe, które wytwarzają mniej lub więcej łoju w zależności od pory roku (np. zwiększają się podczas rozpłodu). Powoduje to raczej silny odór, który czasami wymaga zmniejszenia, tak jest w przypadku fretek (bardzo silny zapach piżma), ale także królików.
Ponadto, gdy gruczoły wytwarzają dużo łoju (zjawisko stymulowane otyłością lub brakiem równowagi w diecie…), powoduje to tłustą sierść. Gruczoły mogą również łatwo się zapychać się, co może być przyczyną zapalenia. W przypadku niewystarczającej higieny, może wystąpić infekcja bakteryjna prowadząca do podrażnienia, wykwitów skórnych i utraty sierści. Dzieje się tak często u świnek morskich, szczurów, myszy i chomików (po bokach).
Aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach i uniknąć nadmiaru łoju, można wzmacniać mechanizmy obronne skóry, a także korzystać z środków czyszczących regulujących łój (stosowane z płukaniem lub bez) oraz z produktów spot-on, które należy stosować co tydzień, jeśli to konieczne.
Słabe utrzymanie klatek lub nieodpowiednie podłoże może wywołać u niektórych małych ssaków (królika, świnki morskiej) stan stopy znany jako pododermatitis (zapalenie opuszek palcowych). Skuteczne leczenie będzie wymagało przede wszystkim regularnego czyszczenia klatki i wyboru mniej drażniącego podłoża. Ponadto staranne oczyszczenie przestrzeni międzypalcowych (np. za pomocą chusteczek oczyszczających) i zastosowanie ochronnej maści odbudowującej pomoże zwalczać ten stan.
Niektóre małe ssaki (świnki morskie, szczury, myszy…) są również bardzo podatne na niedobory dietetyczne (na przykład kwasów Omega 3 i 6) lub zaburzenia związane z alergią (alergeny pokarmowe i środowiskowe). Może to mieć konsekwencje dla skóry i sierści: sucha skóra, wypadanie włosów, łupież. W obu przypadkach odpowiednia dieta, dostarczanie określonych suplementów diety i produkty pielęgnacyjne stosowane bezpośrednio na skórę (spot-on, spray…) pomogą wzmocnić mechanizmy obronne skóry.