Brak produktów w koszyku.
Menu

Kąpanie Twojego kota lub psa

Koty i psy są wiernymi towarzyszami, częścią naszego życia i naszej rodziny. Zwracamy na nie szczególną uwagę nie tylko ze względu na ich zdrowie, ale także po to, by harmonijne razem mieszkać bez nieprzyjemnych zapachów i innych problemów higienicznych. Dlatego kąpiel kota lub psa powinna być częścią ich regularnej rutyny. Kiedy należy je pierwszy raz wykąpać i jak często potem to robić?

Dobra praktyka higieniczna dla twojego zwierzęcia

Kąp swojego kota lub psa od najmłodszych lat

W przeciwieństwie do tego, co się powszechnie uważa, kąpiel Twojego pupila jest konieczna (nawet dla kotów), aby zachować piękno włosa i zdrowie skóry. Zacznij już w 3 miesiącu życia, aby przyzwyczaić pupila i ułatwić mu cały ten zabieg.

Częstotliwość kąpieli

Koty czyszczą się każdego dnia, liżąc się i wylizując sierść. Mimo to kąpiel może być konieczna, jeśli ich sierść się zabrudzi (otyłość, starość itp.). Psy powinno się kąpać bardziej regularnie. Jednak zbyt częste kąpiele w nieodpowiednim szamponie mogą również być szkodliwe: podrażnienie, swędzenie, itp. Dlatego konieczne jest poszukiwanie dobrej równowagi:

  • Zwierzęta domowe bez żadnego szczególnego problemu dermatologicznego zaleca się kąpać średnio raz w miesiącu
  • Jeśli Twój pupil ma problem skórny, zaleca się konsultacje z weterynarzem, który może, m. in. przepisać specjalny szampon idealnie przystosowany dla Twojego pupila do stosowania raz lub dwa razy w tygodniu.

Dobrze wiedzieć: jeśli masz zwyczaj kąpać swojego pupila, a jego skóra jest sucha lub uczulona, zwróć uwagę na temperaturę wody. Ciepło może zwiększyć suchość skóry i reaktywować stan zapalny.

Kąpanie kota lub psa: zorganizuj się

Aby kąpanie Twojego pupila było prawdziwą przyjemnością, a nawet zabawą:

  • Przygotuj rzeczy, których potrzebujesz (szampon, ręczniki, itp.) i znajdź odpowiednie miejsce: na zewnątrz w miły dzień, w pomieszczeniu w wannie lub pod prysznicem na gumowej macie, aby zwierzę się nie ślizgało.
  • Najpierw wyszczotkuj sierść, aby usunąć kołtuny, a przed nałożeniem szamponu opłucz zwierzę wodą o temperaturze poniżej 36°C.
  • Zacznij spieniać szampon od tyłu ciała aż do nóg. Masuj skórę w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Unikaj kontaktu z oczami, uszami i pyskiem.
  • Pozostaw szampon na co najmniej 2 minuty. Baw się ze swoim zwierzakiem, aby nie stał się niecierpliwy.
  • Opłucz zwierzę od góry ciała do dołu, delikatnie unosząc włos. Uważaj, aby nie pozostawiać śladów szamponu na skórze zwierzęcia, co może prowadzić do świądu.
  • Wysusz najpierw ręcznikiem, a następnie pozostaw do wyschnięcia lub użyj suszarki. Suszarkę do włosów należy trzymać z dala od zwierzęcia i nastawić na niską temperaturę.