Wizyty weterynaryjne często skutkują otrzymaniem recepty. I nie zawsze łatwo jest podać doustnie leki kotom lub psom. Jednak ważne jest przestrzeganie schematu leczenia w celu zapewnienia jego skuteczności. W zależności od postaci galenowych (tabletki, płyn, żel, krople itp.) podawanie będzie łatwiejsze lub trudniejsze. Oto kilka porad!
Ważne jest, aby podawać lek zrelaksowanemu zwierzęciu i najlepiej w spokojnym miejscu.
Unikaj podawania leków po aktywności fizycznej lub grze. Zdyszane zwierzę mogłoby się zadławić.
Mów delikatnie i pomyśl o nagrodzie w postaci przekąski lub przytulenia. Nie zapominaj, że Twój pupil doskonale wyczuwa twoje emocje.
W przypadku trudności nie nalegaj, lepiej jest spróbować jeszcze raz, w czasie bardziej dogodnym dla ciebie i zwierzęcia.
Coraz więcej schorzeń (pchły, robaki…) leczy się za pomocą tabletek, które są
coraz to smaczniejsze – zapach i smak zachęcają zwierzę do bezzwłocznego ich połknięcia. Są także kruche i nadają się do żucia, co ułatwia ich podanie.
Niestety, nie wszystkie tabletki są takie.
Kiedy tak nie jest, trzeba użyć raczej sztuczek niż zmuszania. Ukryj tabletkę w jedzeniu, które zwierzak lubi, takim jak klopsik, tuńczyk lub ser. Możesz nawet spróbować zmieszać lek z ulubionym smakołykiem. Chociaż tabletki mogą czasami wydawać się ogromne dla kota lub psa, nie martw się, przełyk twojego zwierzęcia jest wystarczająco duży, aby je połknąć.
Jednak niektóre zwierzęta są trudniejsze niż inne.
Jedynym sposobem na podanie im leku jest umieszczenie go na tyle gardła. W tym celu połóż rękę na pysku. Drugą ręką otwórz szczękę i wrzuć tabletkę na tył gardła. Delikatnie zamknij usta i lekko masuj gardło, aby pomóc mu połknąć lekarstwo. Kiedy połknie, twoje zwierzę poliże swój nos. Zawsze chwal swojego pupila i zostań z nim przez kilka minut, przytulając go, aby nie było to złe doświadczenie.
Doustnie:
Podawanie leku w postaci płynnej, pasty lub żelu będzie często łatwiejsze niż podanie tabletki. Jeśli Twój pupil zazwyczaj nie wyjada wszystkiego z miski, najlepiej nie rozprowadzaj płynu w pożywieniu, ponieważ dawka leku może nie zostać przyjęta. Skuteczną metodą będzie bezpośrednie podanie do jamy ustnej. Chwyć delikatnie łeb pupila i odchyl do tyłu. Włóż strzykawkę za prawy górny kieł lub między zęby i policzek. Delikatnie podawaj płynny lek w małej ilości, aby zwierzę mogło go połknąć.
Inne formy:
W przypadku zapalenia ucha środkowego weterynarz przepisze krople, które zostaną wprowadzone do kanału słuchowego zwierzęcia. Kiedy w kanale słuchowym jest silny stan zapalny, może to być trudne, ponieważ zwierzę będzie walczyć. Nie wahaj się skorzystać z pomocy Twojego weterynarza lub pielęgniarki weterynaryjnej.
W przypadku kropli do oczu (collyrium) niech Twój pupil usiądzie blisko ciebie. Jedną ręką podnieś jego powiekę, a drugą zakraplaj oko. Nadmiar kropli wytrzyj sterylną gazą. Nie używaj waty, która mogłaby pozostawić włókna w pobliżu oka.
Jeśli masz trudności, poproś lekarzy, aby pokazali ci najlepszą metodę dla Twojego zwierzęcia.