olejek neem przeciw pchłom kleszczom

Olejek Neem przeciw pchłom, kleszczom i innym owadom

Olejek Neem przeciw pchłom, kleszczom i innym owadom

Melia azadirachta czyli Miodla indyjska. Pierwsze wzmianki odnośnie tej rośliny sięgają 5000 lat wstecz. Stosowano ją do kąpieli noworodków, do leczenia dolegliwości skórnych i do ochrony przed insektami. Nazwa naukowa miodli pochodzi z perskiego: “Azad” oznacza “wolny”, dirakht” znaczy “drzewo” a “Hind” wskazuje na pochodzenie hinduskie. Stąd, tłumaczenie pełnej nazwy brzmi: „wolne drzewo z Indii”.

Wolne drzewo z Indii

Stopniowo, reputacja “cudownego drzewa” jaką cieszyła się miodla dotarła do krajów Zachodu, a w ślad za wieloma projektami badawczymi finansowanymi przez międzynarodowe organizacje, produkty na bazie miodli i jej pochodnych, z uwagi na skuteczność działania i brak efektów ubocznych, zostały przyjęte m. in. w USA, Wielkiej Brytanii i Europie.

Miodla posiada właściwości antyseptyczne, utrzymujące wilgoć i emoliencyjne. Stosowana jest w leczeniu wielu chorób skórnych takich jak wypryski, świąd, zapalenie i poparzenie słoneczne. Ze względu na farmakologiczne i terapeutyczne właściwości, miodla działa przeciwzapalnie, oczyszczająco, antyseptycznie i przeciwdziała zapaleniu stawów. Dlatego jest składnikiem wielu leków, suplementów diety i kosmetyków.

Lecznicze właściwości miodli

Lecznicze właściwości miodli wykorzystywano m.in. do zwalczania bądź łagodzenia wielu dolegliwości. Korę stosowano jako remedium na gorączkę a z drewna budowano domy i wytwarzano meble o działaniu repelencyjnym. Olejek z miodli stosowano w lampach, jako środek antyseptyczny na skaleczenia zwierząt, jako odstraszacz owadów oraz składnik mydeł, past do zębów i różnych kosmetyków.

Zastosowanie

Miodla i jej liście są stosowane jako repelent ponieważ są aktywne względem różnych rodzajów insektów: wodny ekstrakt z liści działa przeciwko składaniu jaj przez Anticaria gemmatalis, świeże liście działają mutagennie na komara Aedes aegypti, dihydronimocynol i 6-α-hydroksy-azadiradion okazały się być śmiertelne dla Anopheles stephensi (na czwartym etapie larwalnym), a salanina wydłuża etap larwalny, opóźnia etap kokonu, wywołuje śmiertelność wśród larw i poczwarek oraz redukuje wagę poczwarki Oxya fuscovittata. Niektóre pochodne limonoidu niekorzystnie wpływają na płodność muchy domowej Musca domestica.

Azadirachtyna jest toksyczna względem pluskwiaków Rhodnius prolixus, hamuje proces karmienia szarańczy Schistocerca gregaria i działa na ponad 200 gatunków insektów, przerywając ich wzrost i utrudniając karmienie. W pewnym stopniu jest więc względem nich toksyczna natomiast wykazuje bardzo niską toksyczność względem ssaków i jest biodegradowalna. Najaktywniejszymi związkami miodli są azadirachtyna A, azadirachtyna B i salanina, które są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu ekstrakt z miodli zachowuje ich właściwości repelencyjne. Dlatego ekstrakt z midoli zalecany jest w kosmetykach odstraszających owady.

W Europie notuje się znaczny wzrost populacji dokuczliwych i groźnych dla zdrowia insektów

W Polsce wraz z ociepleniem klimatu zaobserwowano wzrost aktywności kleszczy w okresie od marca do listopada. Również zwiększenie udziału lasów liściastych i mieszanych oraz powstawanie obszarów zieleni miejskiej sprzyja rozszerzaniu stref endemicznych kleszczy. Kleszcze występują również na łąkach, w ogródkach, parkach oraz na działkach i skwerach. Problem ochrony przed kleszczami nie dotyczy tylko ludzi, zagrożone są zwierzęta, które nam towarzyszą. Aktywne spędzanie czasu na łonie natury, spacery i zabawy na łące wymagają szczególnej troski o cała rodzinę. Unikając niebezpiecznej i toksycznej chemii sięgamy do tradycji potwierdzonej naukowymi badaniami. Korzystamy z mocy „wolnego drzewa Indii” zawartej w każdej kropli olejku neem. 

Olej neem, pozyskiwany z nasion drzewa neem (Azadirachta indica), jest znany ze swoich właściwości repelentnych i owadobójczych. Jego skuteczność w odstraszaniu owadów wynika z bogatego składu chemicznego, który obejmuje wiele bioaktywnych związków.

Oto niektóre z najważniejszych składników chemicznych oleju neem odpowiedzialnych za jego działanie repelentne:

Składniki Aktywne:

Azadyrachtyna: Najbardziej znany i aktywny składnik oleju neem. Działa jako repelent, insektycyd, anty-feedant (przeciw kęsaniu) oraz regulator wzrostu owadów. Zakłóca hormonalne procesy owadów, co prowadzi do zahamowania ich wzrostu, rozwoju i rozmnażania.

Salannina: Silny repelent, który odstrasza owady od składania jaj i żerowania na roślinach.

Nimbin i Nimbidyna: Mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Przyczyniają się do ogólnej skuteczności oleju neem jako środka ochrony roślin.

Meliantriol: Składnik, który działa jako anty-feedant, czyli zniechęca owady do żerowania.

Gedunin: Związek o właściwościach owadobójczych i przeciwmalarycznych.

Mechanizmy Działania:

Repelencja: Substancje zawarte w oleju neem, takie jak azadyrachtyna i salannina, tworzą barierę zapachową, która odstrasza owady od ludzi i roślin.

Anty-feedant: Meliantriol i inne związki sprawiają, że owady niechętnie żerują na traktowanych powierzchniach.

Regulacja wzrostu owadów: Azadyrachtyna zakłóca rozwój owadów na różnych etapach ich cyklu życiowego, prowadząc do ich śmierci lub zahamowania rozmnażania.

Zastosowanie:

Środek ochrony roślin: Olej neem jest szeroko stosowany w rolnictwie ekologicznym jako naturalny pestycyd, skutecznie kontrolując różne szkodniki roślin.

Repelenty osobiste: Stosowany w produktach odstraszających owady, takich jak kremy, spraye i balsamy.

Kontrola komarów: Badania wykazały, że olej neem może być skuteczny w zmniejszaniu populacji komarów, które przenoszą choroby takie jak malaria i dengue.

Olej neem jest zatem skutecznym i wszechstronnym środkiem repelentnym dzięki swojemu kompleksowemu składowi chemicznemu. Jego naturalne właściwości sprawiają, że jest atrakcyjną alternatywą dla syntetycznych pestycydów i repelentów.

Preparaty odstraszające pchły, kleszcze i inne owady na bazie olejku neem

Stosując preparaty i kosmetyki zawierające pochodzące z natury repelenty, takie jak komsetyki Kolor&pielęgnacja z olejkiem neem, dbasz o środowisko i bezpieczeństwo najbliższych. Zabawy z psem czy kotem, głaskanie i przytulanie, wspólne spędzanie czasu w otoczeniu kojącej zieleni drzew i traw może być nadal przyjemne i bezpieczne.

Podziel się tym postem